10 k direnç koşu süresi azaltmak türkiye rekoru

Hayatım boyunca spor yaptım ama devamlı olarak extreme sporları tercih ettim.Yamaç paraşütü gibi koşmak bana basit geliyordu taki oturduğum şehrin yakınları da olan bir 10k koşusuna katılana dek.

Kocaeli yakınlarında bulunan İznik de ultra maraton yapılıyordu izlemek için gidelim dedik.Tabi ortama uygun spor kıyafetlerimizi de giydik.Gittiğimizde ortam harikaydı insanların enerjisi muhteşemdi.Gezinirken bir de ne göreyim kayıt masası 🙂

İsmimiz oraya anında yazıldı aldım yarışa özel t-shirt ve çipi başladım koşmaya.5km sonra gördüm ki mesele sadece koşmak değilmiş o kadar basit değilmiş.5km sonrası herkes farklı bir taktik geliştiriyor (Tabi yarışın başında yapmak gerekiyor bu hesapları) Herkesin bir pace si var ve ona göre koşuyor.Her yanınızdan geçen bir hesap yapıyor siz birilerini geçerken yada yol uzunluğunu gördüğünüzde bir şeyler düşünüp hesaplıyorsunuz.Koşudan çok satranç gibi olmaya başlayınca yarış tabi hesap kitap işleri seven benim hemen ilgimi çekti.Yarışı kendi yaş kategorimde 27. olarak bitirdim ve gördüm ki ilk 5 km yi ilk 10 içinde geçmişim.

İlk yarış olması bilinçli koşulmaması belliki beni dereceden etmişti.Hemen araştırmalar vesaire ile başladım antremanlara.

Koşuya başlama hikayemi anlattıktan sonra şuan yaptıklarımdan bahsedeyim.

Sadece 10k koşmak istiyorum.Uzun yarışlar yada kısa yarışlar dikkatimi çekmiyor.10k koşmak istiyorum ama olabilecek en hızlı seviyede koşmak durmadan koşmak istiyorum.

3 aya yakın bir süredir İzmit Atletizm pistine giderek antremanlarımı yapıyorum.İlk 10 k koşum 1.20 dk.

Şimdi ise 1 saatin altında çok rahat koşabiliyorum.Yarışlara henüz katılmadım yarışlarda ne çıkacak bilmiyorum ama 20 dakika 30 dakika kendine fark atabilmek harika bir duygu.

10k gibi bir rakamı koşmak için gerçekten çok iyi antreman gerekiyor hem interval hem dayanıklılık koşularını hemen hemen her gün yapıyorsunuz.Hele ilk ay çok zor oluyor 10000 metre koşu antremanları ama sonrasında vücudunuz bu tempoya yavaş yavaş alışmaya başlıyor.

Türkiye koşu rekoru 10km yol: 29.30 Bekir Karayel 

Şimdilik yazımı burada sonlandırıyorum ama daha yazacağım sizinde sormak istediğiniz sorular varsa cevaplayabilirim.

Koşu pace hesaplama
Koşu pace hesaplama

Seminerler eğitimler buluşmalar etkinlikler hepsi bizi bekler

Pazarlama web teknoloji gibi sitelerde her zaman bir buluşma etkinlik ve seminer oluyor yıllardır.Son zamanlarda bu baya insanlar için rant kapısı olmaya başladı yani aslında orada anlatılacak konulardan çok kaç paraya insanlar buraya katılabilsin biz bu etkinlikten ne alırız ona döndü olay.

Görüyorum bir sürü teknoloji sitesi şöyle başlıklar atıyor:

Uzman Pazarlamacı Eğitim Semineri

8 Saatte Seo yu öğrenin

E-tiarette Rekor Satışlar Yapacaksınız

Başlıklar iddalı olunca insanlar tabi bu etkinliklere katılmak istiyorlar bazılarında 100 tl bazılarında 250 tl parayı da veriyorlar.Bir çoğu için bu paraları vermek ciddi rakamlar ama bir şeyler öğreniriz umuduyla gidiyorlar.

Benim önerilerime gelecek olursanız buraya bir şeyler öğrenmek beklentisi ile gidilmesi yanlış.Kimse size bir şeyleri öğretmeyecek şuan İngilizce sitelerde Youtube de izlediğiniz videoların dışında artı olarak size değer katabilecek hiç bir şey bulamayacaksınız.

Ancak ben zaten sektör içindeyim bir gideyim gezineyim gündemi de takip edeyim.Onların anlattıklarının önemi olmasa da ben konuşmalardan bir şeyler belki çıkartabilirim hemde yeni arkadaşlarla tanışırım diyorsanız o halde bu mantıklı olur.Belki takip ettiğiniz ve konuşmacı olarak oraya katılan gişirimciler ile yatırıcılar ile tanışma konuşma fırsatı bulursunuz.