Gerçekten girişimciler mi yoksa kopyacımı

Türkiye de örnek alınabilecek girişimci sayısı bir elin parmak sayısını geçmeyecektir.Bunu bilişim sektörü üzerine söylüyorum.Diğer sektörlerde ciddi anlamda sıfırdan gelmiş insanlar var.Onlar zamanında iyinin de kötünün de ne olduğunu öğrenerek gelmişler.

Örneğin hiç bilmediği bir şehir olan İstanbul da sırtında halı satarak başlayan ve sonrasında Türkiye ve dünyada en büyük halı üretim şirketinin sahibi olmayı başarmış insanlar var.

Bilişimde böyle değil.Başarılı olarak adlandırdığımız o devasa internet sitelerinin kurucuları bir kaç yıl Amerika da okumuş yabancı dili iyi bilen ve orada teknolojik her adımın yıllar önce atılıyor olmasının avantajlarını kullanarak aynı iş modelini burada bizlerden önce yapmasını ben bir başarı ve hayran olunası bir iş olarak görmüyorum.

Yazımın başında belirttiğim gibi gerçekten çok değerli insanlar var internet sektöründe de ancak görüyorum ki bir şeyler almaya satmaya yada projeler üretmeye çalışan arkadaşlarımız saçma sapan insanlara hayranlık duyarak yanlış adımlar atıyor.Bazıları da onları gözlerinde büyüterek işlerine negatif başlamayı sağlıyor.

Birilerini örnek almak rol modeli olarak görmek ve bu şekilde kendimizi iyi hissetmek yaptığımız işe konsantre olmak iyidir fakat her birazcık para kazananda başarılı insan değildir.

Buda genç ve istekli arkadaşların yanlış yerlere yönelmemeleri için yazdığım bir yazı olarak kalsın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir